| venusdoom a întrebat:

O mica nelamurire.
Am o mica afacere si uneori comenzile sunt livrate in alte orase. E de preferat ca eu sa platesc costul transportului sau sa impun ca si conditie plata sa fie prin ramburs, adica cel care primeste coletul plateste si transportul.
Cum as putea proceda ca ambele parti sa iasa in castig?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca profitul pe colet depaseste o anumita valoare pe care ti-o impui, si pentru a avea aprecierea clientilor, ar fi bine sa platesti tu. In caz ca te costa prea mult sau ceva de genul, ai putea sa pui ramburs. De obicei ramburs gasesti peste toate comenzile.

| dannyel86 a răspuns:

De obicei, se practica plata ramburs, cu suportarea de catre client a taxelor de expediere. Sau, platesti tu taxele de transport, dar ridici un pic pretul produsului, pentru a nu iesi in pierdere.

| anonimus321 a răspuns:

Ar fi mai ok daca ai plati deoarece ai avea mai multi clienti sau pentru o suma mai mare poti plati.

| sarabeth a răspuns:

Depinde de valoarea comenzii. Eu asa am vazut ca se procedeaza de pe site-urile de unde am comandat. Daca comanda era mai mare de 150 Ron sau spre 200 Ron, nu mai plateam taxe de curier. Daca vrei sa ai ceva profit din afacere nu poti sa dai de pomana ca pana la urma e munca ta. In primul rand trebuie ca tu sa ti-o apreciezi.
Ai mai putea sa intocmesti cateva oferte de exemplu cumperi 2 produse primesti ceva gratis etc