| cornculapte a întrebat:

O prietena care e eleva a calatorit saptamana trecuta cu trenul Rapid la clasa a 2-a pe o distanta intre 141-160 km. M-am uitat pe http://www.cfrtm.ro/calatori/tarife.html unde afiseaza pretul biletului cu reducerea pentru elevi si studenti, 18, 8 RON. Ea a platit insa 30 RON. Am vazut ca pe bilet scrie ca se adauga supliment + tichet de rezervare si, cum sub tabelul cu preturile reduse nu exista acea ATENTIONARE la fel ca sub celelalte, presupun ca restul de 11, 2 RON reprezinta acel supliment + tichet de rezervare. Nu inteleg totusi, la ce se refera acel tichet de rezervare, din moment ce nu si-a rezervat biletul ci l-a cumparat pe loc? Dar suplimentul? Pentru ce se platesc?

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Suplimentul de viteza e unul, iar tichetul de rezervare inseamna locul care era scris pe bilet:vagonul nu stiu cat, locul nu stiu cat.
Reducerea pentru elevi este la pretul biletului de personal. Suplimentul de viteza si tichetul de loc se platesc integral.