| anonim_4396 a întrebat:

Pana la urma cum trebuie sa procedez pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare? Ca am auzit tot mai multi care spun ca s-a adoptat o lege prin care cei care au platit isi pot primi banii inapoiO mica dovada: http://www.4tuning.ro/......-8926.html

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inca n-a aparut legea --- solutia de recuperare, in acest moment, ramane tot instanta de judecata prin hotararea ce o da. Chiar daca Curtea de Justitie a Comunitatii Europene a considerat ca ac. taxa contravine dreptului comunitar de libera circulatie a marfurilor, ea si-a exprimat doar nu punct de vedere asupra acestei probleme care nu poate anula peste noapte o lege sau orice alt act normativ din Romania. Vezi aici pasii de urmat pentru recuperarea taxei prin instanta : http://www.incont.ro/......catii.html Numai bine!

1 răspuns:
| CataC a răspuns:

Salut
Trebuie facuta o actiune prealabila, anume o cerere catre adminstratia financiara a judetului prin care ceri returnarea taxei, cerere pe care ti-o vor refuza in scris in 30 de zile.
Pe baza acelui document si pe a dovezii achitarii taxei IN ORIGINAL te adresezi judecatoriei de care apartii.
E si-o taxa de de timbru, dar relativ simbolica, ti se va returna la final daca ve castiga.
Sfatul meu e sa-ti iei un avocat, nu e cine stie ce smecherie de proces, nu-ti trebuie mare avocat, ia-ti unul decent care stii ca a mai castigat. Vezi pe forumuri auto cine si-a mai recuperat din judetul tau si cat l-a costat.
Procesul va dura, sa nu te astepti sa recuperezi banii imediat.
Bafta