| madalinutza_5253 a întrebat:

Pe o insula traiesc 17 cameleoni verzi, 15 cameleoni rosii si 13 cameleoni galbeni.Cand 2 cameleoni de culori diferite se intalnesc atunci ei isi schimba culoarea in cea de a treia culoare (daca se intalneste un cameleon verde cu un cameleon rosu atunci ambii devin cameleoni galbeni)cameleoni isi schimba culoarea numai in acesta situatie Este posibil ca la un moment dat toti cameleoni sa aiba aceiasi culoare?
RASPUNS URGENT DAU fundita

1 răspuns:
| aro000 a răspuns:

Nu este posibil deoarece in total pe insula sunt 45 de cameleoni si se vor forma doar 22 de perechi iar 1 va ramine singur big grin