| NevastuicAaA a întrebat:

Cum se scrie adresa pe un plic pe care vreau sa il trimit in Germania?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În coltul dreapta (jos) scrii adresa destinatarului (persoanei la care trimiti misiva):
începi cu NUMELE (complet),
dedesubt...ADRESA sa
apoi mai cobori un rând și scrii ORAȘUL, ȚARA si CODUL.

În colțul stâng (sus) al plicului scrii adresa ta! E foarte ușor.
Uite, am gasit un link care o sa te ajute, să-ti formezi o idee.
http://www.helpster.de/......rekt_67017

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sper că nu glumești!
http://www.posta.md/ro/page/370/88.html

| NevastuicAaA explică (pentru floresdemayo):

laughing sa glumesc cu ce?
La ei nu este judet, nu cred ca se scrie cu "nume","str" in fata.
Si nu sunt sigur cum sa scriu.

| NevastuicAaA explică (pentru floresdemayo):

Si daca am plic de ala cu fereastra, ca la facturi scriu tot acolo si expeditorul?

| floresdemayo a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Nu m-aș baza pe plicurile ălea cu fereastră, mie nu-mi plac, nici n-am încredere în ele (de multe ori hârtia din interior alunecă prin interiorul plicului, deci existând riscul să nu se mai vadă adresa completă). Optează pentru un plic comun, simplu, fără ferestruici. E doar 0, 10-0, 20 bani...Cumpără vreo două-trei, să le ai în caz că greșești la completarea adresei.
Dacă n-ai încredere în tine, roagă frumos pe cineva de la oficiul poștal să-ți scrie adresele pe plic, oricine te ajută! Haide grăbeste-te, de când te tot frămânți îți ajungea și scrisoarea la destinație big grin! Fugi repede si expediaz-o, te scapi de-o grijă!

| NevastuicAaA explică (pentru floresdemayo):

Vroiam plic de ala pentru ca am un teanc de alea.Nu am de trimis azi plicul.
Trebuia sa il trimit de mult da nu e graba...
Mersi mult de ajutor.

| floresdemayo a răspuns (pentru NevastuicAaA):

În coltul dreapta (jos) scrii adresa destinatarului (persoanei la care trimiti misiva):
începi cu NUMELE (complet),
dedesubt...ADRESA sa
apoi mai cobori un rând și scrii ORAȘUL, ȚARA si CODUL.

În colțul stâng (sus) al plicului scrii adresa ta! E foarte ușor.
Uite, am gasit un link care o sa te ajute, să-ti formezi o idee.
http://www.helpster.de/......rekt_67017