| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU
Am un Transformator care e ars secundarul transformatorul are lugimea 7cm si latime 5cm miezul nul stiu eu as vrea sa scot 12.50v depe secundar poate cineva sa ma ajute

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

In primul rand, daca transformatorul este ars, trebuie scoasa bobina de pe tole, pentru a putea fi rebobinat. Pentru a-l rebobina corect, trebuie sa stii exact tensiunea pe care o doresti( in cazul tau, 12, 5 V) dar si puterea transformatorului, in functie de scopul la care-l folosesti. Cel mai simplu este sa numeri spirele care a fost in secundar si sa folosesti sarma de bobinat identica cu cea care a fost. Daca nu este posibil, atunci iti trebuie un calcul in care apare si aria gaurii in care intra miezul. Mai bine cumperi alt transformator.

| Geoxxx99 a răspuns (pentru neutrino):

Da dar sirma care a fost a troznit in cel putin 20locuri

| Geoxxx99 a răspuns (pentru neutrino):

Auzi transformatorul erea de 24v si eu il vreau de 12.50 si 10A macar cum fac calculul

3 răspunsuri:
| Geoxxx99 a răspuns:

Hai ca sunt Presat de Timp