| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a iesit de curand la analizele de urina ca am urati amorfi.Im iputeti da si mie mai multe detalii despre acesti amorfi? Care sunt simptomele? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Uratii amorfi sunt saruri de Na, K, Mg, Ca si se gasesc sub forma amorfa necristalina (uratul de sodiu poate aparea si sub forma de cristale). Nu au semnificatie clinica, dar pot indica ca exista un risc de formare a calculilor urinari. Pana nu apar calculii (pietrele) nu sunt simptome.