| FyTzE a întrebat:

SAL TUPU! am vazut anunturi de caini in care spune ca au cip ce inseamna? exista un aparat care sa iti spuna unde este cainele daca l-ai pierdut?

2 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Cipul este un fel de buletin sa zic asa al animalului, indiferent de rasa (au asa ceva si caii, vacile, si ori ce animal ce se doreste a fi sub observatie sau la cererea stapanului etc )si contine datele lui, tratamente, numele stapanului, nr. de telefon, fisa medicala, boli suferite, descendentii sai, etc.Cit despre descoperirea lui de la distanta Nu este posibil deoarece nu are un emitator la el ci un microcip ce se activeaza de la 2 centimetri de aparatul ce al citeste si cu care face schimbul de informatii.
Intamplator de este capturat de hingheri si acestia au cititor pot afla de el si apoi anunta stapanul ce a cerut implantarea cu cip tocmai sa nu fie eutanasiat din greseala.
Mai simplu apeleaza la presa, afise prin zona in care umbli cu el la plimbare, deoarece animalutul tau nu se abate de la traseu, singur si fara stapan el tot pe colo se plimb pentru ca le este frica de necunoscut si memorasera deaja traseul.Succes.

| Ramstaff a răspuns:

Este un cip care este injectat cainelui, in zona gatului(parca). Din cate am inteles este necesar daca vrei sa calatoresti cu cainele afara din tara.