| suraalbastruu a întrebat:

Salut, am 18 ani, sunt clasa a 11-a, si...as vrea sa stiu daca pe timpul vacantei de vara mai primesc alocatie.
Vreau sa raspunda cine stie sigur, va rog frumos.
Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul la alocatia de stat si o vei primi si pe perioada vacantei dar numai daca ai depus cererea sa o primesti si dupa 18 ani si daca n-ai ramas repetent.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal atata timp cat nu intrerupi studiile sau nu ramai reptent. Trebuie, insa, sa iei urgent legatura cu secretariatul scolii pentru a depune cererea.

| laeimbrea a răspuns:

Salut, si eu sunt in aceiasi situatie, dacă ai facut cererea la secretariatul școlii ca sa primesti alocație cât timp esti la liceu, da o sa primesti alocația normal ca si cum ai primit-o până acum.

| Ella27 a răspuns:

Am aproape 19 ani si sunt la sf. clasei a 12-a si inca mai primesc. Statul e obligat sa iti dea alocatie pana la sfarsitul clasei a 12-a.

| suraalbastruu explică (pentru Ella27):

Ok, si...ai primit si pe timpul verii? Adica...nu ti a suspendat o si ti a dat o mai apoi in octombrie?

| Ella27 a răspuns (pentru suraalbastruu):

Pai. ai facut cerere cand ai implinit 18 ani? Nu ti-o suspenda. Dupa ce depui cererea la secretariatul scolii, trebuie sa astepti 2-3-4 luni pana cand ajunge in evidenta. O sa primesti si banii dupa lunile in care nu ti-au venit. Ai inteles?

| suraalbastruu explică (pentru Ella27):

Tu nu ai inteles, eu am depus cerere, primesc alocatie in prezent, eu m-am referit strict in perioada vacantei.