| dinamovistul19 a întrebat:

am o problema uimitoare laughing daca ma puteti ajuta:

Azi mi-am cumparat un monitor nou LG frumos l-am montat am mai adaugat niste rami aveam 2 am mai pus 1
Si am cumparat si un processor nou pentru ca cel vechi era foarte slab de vreo 2.44 si am luat unul de 3.00
Am montat processorul cu windows 7 instalat cu 5 min mai devreme si rula frumos si cand sa imi apara welcome s-a facut ecranul albastru si se restarta calculatorul n-am apucat sa vad ce scria fiindca eram cu un prieten si a apucat el sa vada putin ca disparea repede si se restarta ceva zicea ca e de la windows... in fine am pus processorul vechi cu restul ce am cumparat noi pornesc PC-ul ca de obicei APP Crash ce am patit cand am mai bagat windows 7 daca stiti cum pot remedia. adica imi zice ca a stoppat functionarea programului si sa verific online sau sa inchid si nu imi ruleaza programul.
In fine problema e atunci cand PC-ul proneste se aude un bazait puternic si enervant care cu carcasa deschisa am depistat ca este de la Hard. care pana acum nu facea.
Uneori cand este fortat PC-ul bazaie putin si se stinge singur
Dar probelma e ca nu bazaie tot timpul daca am putine lucruri deschise sau nimic nu bazaie mai deloc
Cand rulez un film si mai am altceva deschis bazaie si ma forteaza sa ies ca sa nu se stinga
De la ce poate fii?
Mentionez ca placa de baza suporta ce am pus pe el
Sa nu fie processor-ul bun? sa nu-l suporte?
Si pe processorul vechi sa nu mearga 3 Rami?
Processorul vechi este intel de 2.44 Mhz iar cel nou tot intel
Adica :Intel Pentium Inside Desktop E5700 LGA775.
2 Cores Smart Cache, Inteligent Power Capability
Deci ce poate avea? placa de baza este una buna si acel prieten spune ca s-a uitat inainte sa dea comanda si ca suporta linistit
Singurul lucru pe care nu l-am facut este sa schimb Windowsul adica un XP am incercat cu Vista dar la fel cu ambele processoare iar pe care a pornit este 7
Eu vreau sa am Windows 7 nu XP dar nu stiu cum sa fac...
Ceva sugestii sa nu mai bazaie si sa se opreasca ce ar trebui sa fac?
nu stiu ziceti si voi ca tot ce am cumparat este bun si se potriveste RAM-i mii citeste si tot...
Cum sa fac sa ruleze celalalt processor pe windows 7 pentru ca eu am banuit ca problema principala este ca se incalzeste processorul si bazaie hardul nu stiu de ce si se opreste...
Deci?
Multumesc pentru intelegere si astept cat mai multe raspunsuri si nu aiurea. daca nu o sa merg cu el la un serivce dar am zis ca poate e ceva din el si pot si eu sa-l ung cu ceva sau sa-i mut niste processoare...
Cat mai multe raspunsuri folositoare si Multumesc Muuuult!
Dau FUNDA+Vot si mii de recunostinte pe viata!

4 răspunsuri:
| dinamovistul19 explică:

Mersi frumos mai astept raspunsuri maine o sa incerc Windows XP si daca nu o sa il duc direct la Service ca nu am probleme cu banii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e mai delicata. poti face asa;
1.iei piesa una cate una, adica:pui procesorul vechi si scoti placuta RAM care ai pus-o.
2.Bagi Windows Xp.
(vezi daca merge ca inainte)-daca da, incepi sa bagi in el:
3.Mai intai pui placuta RAM
A:vezi daca merge bine;
B:daca nu scoate-o
4. daca mergi pe varianta B, incearca sa cumperi alta placuta si vezi ce iese
daca mergi pe A, pune procesorul nou si vezi ce face:
A2. daca merge bine(fara acea placuta de RAM si cu procesorul nou, clar e de la RAM si trebuie alta placuta)
B2. Daca merge naspa de la procesor cu placa RAM pusa,returneaza procesorul si i-ati altul)
Si incearca mai intai Xp, daca merge bine pe el, atunci incerci si win7. apoi vezi pe care merge mai bine!
Sper ca ti-am fost de ajutor! BAFTA!

| Darau_Alex_2001 a răspuns:

Pai incerca cu Windows 8 sau 8.1 poate merge........si apropo din cate am inteles trebuie sa iti cumperi un hard nou..eu ti-as recomanda hard disk Western Digital blue de 500 de GB.