| JusTPauL a întrebat:

Am un pc mai vechi cu un processor cu 2 nuclee.
De o vreme a inceput sa lucreze processorul tot peste 70%
Windows-ul schimbat de mai multe ori.
Pasta de pe processor inlocuita recent, temperatura foarte mica.

Deci am ce-i face sau ar fi bine sa schimb processorul?
Sau sa fie alta problema?

11 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Spune ce procesor e! ( Intel Core 2 Duo EXXXX, AMD Athlon etc. )

| JusTPauL explică (pentru CPAElites):

Athlon II 5000+ 2.2gh

| CPAElites a răspuns (pentru JusTPauL):

Cumpara altu...Nu merita sa investeti in platofrma aia antica.
Spune un buget sa-ti recomand un PC.( second hand s-au nou )

| JusTPauL explică (pentru CPAElites):

Adica sa cumpar alt pc sau ce?

| CPAElites a răspuns (pentru JusTPauL):

Da man.

| alexalx1234 a răspuns:

Ai incercat sa intri in task manager si sa vezi ce iti consuma din procesor?

| JusTPauL explică:

Sistem idle are 40
hd audio sistem. 51
Daca le inchid o sa inceapa altele sa consume mai mult.
Ajuns sa inchid ce e nevoie si nu mai pot folosi pc-ul calumea.

| nicu991 a răspuns (pentru JusTPauL):

Scapa de hd audio sistem pentru ca ala iti consuma resursele procesorului. Sistem idle process reprezinta restul de resurse ale procesorului care nu sunt utilizate.

| JusTPauL explică:

Fii serios, nu vreau altul.
Am deja un laptop full pe care am dat acum 2 ani o gramada de bani.
Vreau sa ii fac doar procesorul la desktopul asta ca sa ma pot folosi de el. L-am facut acum 5 ani si cu 4 gb ram si 1 gb placa video inca o duce foarte bine pentru ce imi trebuie mie.

| CPAElites a răspuns (pentru JusTPauL):

Ce placa de baza are? Sa-ti spun care e cel ma performant procesor care-l suporta.

| JusTPauL explică (pentru CPAElites):

AM3. Doar doua core suporta.
Iau altul ca sigur din cauza processorului lucreaza greu, cel mai probabil s-au destabilizat nucleele.