| err0rking a întrebat:

Am o prolema care consta in tipul de conexiune la internet. Prolema vine in felul urmator! Sunt conectat la o retea locala dhcp vecinii mei beneficiaza de o conexiune PPPoE asa ca am cerut si eu acest beneficiu... doar ca nu imi merge netul pe acest tip de conexiune deoarece cica " imi este banat ip-ul si mac-ul" de ce imi sunt banate habar nu am. Router-ul meu isi ia automat un ip static pe care merge cand e setat pe ip static, cand il setez pe PPPoE sunt sanse sa imi mearga cateva ore proail dupa care nu imi mai merge, nu mai primesc net eroare 651 nu imi merge nici cu cablul de internet bagat direct in pc si facuta o conexiune PPPoE.As dori sa imi rezolv prolema asta pentru a trece pe o conexiune PPPoE.Ce as putea face? E normal sa mi se intample asa ceva, adica sa imi baneze ip-ul si mac-ul? Ce ar trebui sa fac pentru a reolva prolema? sa schimb router-ul, placa de retea a pc-ului? Mi s-a spus ca mi se intampla asta sa imi fie banat ip-ul si macul din cauza activitati mele "necurate"pe internet.

3 răspunsuri:
| 2P a răspuns:

Cand bagi cablul direct in pc, faci o conexiune PPPoe cu datele corecte de conectare, user si parola si apoi te duci in network connections/Conexiunea prin cablu(realtek sau ce placa ai tu)/ proprietati/ Internet protocol version 4/proprietati/
si bifezi Optain IP automat si Optain DNS server automat
Banat IP-ul nu il ai, fac lucruri mai necurate decat tine pe net crede-ma! laughing

| err0rking explică (pentru 2P):

Degeaba fac asta nu merge, eu setasem router-ul sa imi clonee mac-ul de la pc-ul cu care l-am instalat iar cand am dat restore mac factory(ceva de genul) mi-a mers netul pe PPPoE, din asta pot sa deduc ca aveam mac-ul de la pc-ul meu banat, nu?