| ParaZiτuL a întrebat:

Salut, am placa de baza care recunoaste orice placa video pci-express : am cumparat o placa video nVIDIA geforce 9400GT 512mb 128bit si nu o recunoaste, cand scriu dxdiag la run, imi zice n/a la video! Ce sa fac?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi trebuit sa scrii denumirea completa a placii de baza.

| ParaZiτuL explică (pentru Salontanul):

Mersi-7236 pci-express

| Salontanul a răspuns (pentru ParaZiτuL):

Din pacate placa ta suporta PCI-e 16x varianta 1.0. Placa video este facuta pentru PCI-e 16x varianta 2.0 Una din probleme poate fi de aici deoarece rata de transfer la v 1.0 este mai mica de cat la v 2.0. Poti sa incerci ceva. Ia de la un cunoscut o placa video mai veche (tot pe PCI-e dar v 1.0) si inceraca cu ea. Daca merge inseamna ca ala-i baiul. Daca nici asa nu merge inseamna ca slotul PCI-e este defect sau ceva din BIOS nu este setat corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarci slim driver si scanezi cu el.la mother board dai update.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt dai la toate ca sa nu ai nevoie sa cauti din nou un driver neistalat sau neupdatat.