| XxXFBIXxX a întrebat:

Salut am si eu o mare rugaminte... as vrea sa imi spuneti caracterizarea unui personaj negativ sau doar personajul negativ din cartea Dune de Frank herbert... dau funda si vot celui care imi face caracterizarea si dau si funda celui care doar imi spune numele personajului.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

De fapt, bombonica, nici nu stii despre ce este vorba, ai vazut numele romanului si te-ai apucat sa copiezi din wikipedia tot ce ai gasit.
Personajele negative principale din Dune sunt cei din familia Harkonnen, in special baronul Vladimir si nepotul lui, Feyd Rautha.
Vladimir este autorul complotului pentru distrugerea casei Atreides, complot in care a fost implicata si casa imperiala. Este un tip brutal, lacom si pervers, ajunge din pricina lacomiei sale sa nu se poata deplasa decat cu ajutorul unor dispozitive antigravitationale. In tinerete el este sedus de o sora Bene Geserit, care apoi o naste pe Jessica, mama lui Paul (Muad'Dib) Atreides. Este ucis de sora lui Paul Muad'Dib, Alia dar aceasta va fi apoi dominata de memoria lui. Ea se sinucide in final pentru a scapa de sub aceasta dominatie.

| XxXFBIXxX explică (pentru Zenithf):

Din pacate Zenithf este tarziu acum pentru raspuns dar oricum multumesc mult de tot...

| Zenithf a răspuns (pentru XxXFBIXxX):

Nu inteleg, de ce este prea tarziu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zenithf):

"Este un tip brutal, lacom si pervers, ajunge din pricina lacomiei sale sa nu se poata deplasa decat cu ajutorul unor dispozitive antigravitationale"

De unde ai scos asta?

In carte s-a ingrasat excesiv din cauza unei boli cu care a fost infectat ca razbunare.

5 răspunsuri:
| lalalexo a răspuns:

este un roman science fiction scris de Frank Herbert. A câștigat premiul Hugo în 1966 și premiul inaugural Nebula pentru "Cel mai bun roman".[1] Dune este deseori amintit ca fiind cel mai bine-vândut roman science fiction.[2][3]
Cu o acțiune care se desfășoară într-un viitor îndepărtat în mijlocul unui imperiu interstelar feudal în expansiune, în care planetele sunt controlate de case nobiliare care au jurat credință Casei imperiale Corrino, Dune relatează povestea tânărului Paul Atreides (moștenitorul Ducelui Leto Atreides și al Casei Atreides), din momentul în care familia sa acceptă să conducă planeta deșertică Arrakis, singura sursă a "mirodeniei" numite melanj, cea mai importantă și mai valoroasă substanță din univers. Povestea explorează interacțiunile complexe, pe mai multe niveluri, privind politica, religia, ecologia, tehnologia și emoțiile umane din timpul confruntării între forțele Imperiului pentru controlul Arrakisului și a "mirodeniei" sale.[4]
Herbert a scris cinci continuări la acest roman: Mântuitorul Dunei, Copiii Dunei, Împăratul-Zeu al Dunei, Ereticii Dunei și Canonicatul Dunei. Primul roman a stat și la baza ecranizării din 1984 realizată de David Lynch, precum și a serialului de televiziune realizat în 2000 de Sci Fi Channel, Dune, și a continuării acestuia din 2003, Copiii Dunei, a unor jocuri pe calculator, a unui joc cu pioni, a unor cântece și a unei serii de preludii, romane intercalate și continuări scrise în colaborare de Kevin J. Anderson și de fiul autorului, Brian Herbert, începând din 1999.[5]

| Zenithf a răspuns (pentru lalalexo):

@bombonica71, ai citit cu atentie intrebarea?