| Dumitru_Calimandruc_1987 a întrebat:

Am vrut sa instalez pe un PC mai vechi driverul de sunet si am primit urmatoarea eroare: Current system is not an Intel (R) Desktop Board. - (A044412A). Nu prea ma pricep la calculatoare, dar va rog sa imi spuneti ce sa instalez mai exact.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa, cum nu orice cheie deschide orice usa, la fel si driverele sunt facute special pentru diferite echipamente.
Fiecare dispozitiv are driverul propriu, care-i pasuieste. In cazul tau, n-ai folosit driverul potrivit.

Trebuie intai sa identifici exact fabricantul si modelul placii de sunet din calculator. Pentru acesta exista programe specializate, cum este Everest sau Aida. Daca placa de sunet este pe placa de baza, integrata, atunci driverele le poti lua "la pachet" de pe site-ul producatorului, in functie de versiunea windows folosita.
Pe placa de sunet este scris cu litere mari modelul placii (si fabricantul), dupa care poti cauta driverul potrivit.

Daca nu te descurci, apeleaza la un cunoscator, sa te ajute.

| HadesSs a răspuns:

Nu e bun driverul, la cele mai vechi de obicei e Realtek, cauta driverul bun happy