| Dany012 a întrebat:

Salut,cum se calculeaza aria trapezului cu ajutorul inaltimii si liniei mijlocii?

Răspuns Câştigător
| MeGustaXD a răspuns:

Aria trap=linia mijlocie x inaltime/2. (linia mijlocie fiind baza mare + baza mica). big grin

| ellenuk a răspuns (pentru MeGustaXD):

Nu e bine cum ai scris tu! linia mijlocie se calculeaza asa : baza mare + baza mica totul/2. notam baza mare cu B si cea mica cu b inaltimea cu i si linia mijlocie cu lm. formula ariei trapezului este (B+b)Xi totul /2. lm = b+B totul /2 rezulta ca B+b= 2lm. adica intr-un final bazele adunate sunt egale cu 2 linii mijlocii. aria trapezului este egala cu 2X linia mijlocieX inaltime totul /2! sa stii ca poti sa te documentezi! linia mijloce este intotdeauna rezultatul mediei aritmetice a bazelor! cei 8 ani de scoala cu 10 pe linie au dat roade! sper ca ai inteles ceva!

| MeGustaXD a răspuns (pentru ellenuk):

Da, ai dreptate! big grin deci pana la urma aria trap=linia mijlocie x inaltime. Scuzee! puppy dog eyes

| ellenuk a răspuns (pentru MeGustaXD):

Nu... aria trapezului este egala cu 2X linia mijlocie X inaltime /2

| MeGustaXD a răspuns (pentru ellenuk):

Da, dar se simplifica 2 ul big grin

| ellenuk a răspuns (pentru MeGustaXD):

Aham.

| Alexa_Benzar_1972 a răspuns (pentru MeGustaXD):

Cum sa calculeaza aria unui trapez babaste

| Vararu_Andy_1979 a răspuns (pentru MeGustaXD):

Ala care l-a corectat pe asta tu mai mult mai incurcat... sad

10 răspunsuri:
| ellenuk a răspuns:

laughing ai declarat castigator un raspuns gresit! broavo!

| MeGustaXD a răspuns (pentru ellenuk):

Ma simt prost din cauza asta phbbbbt laughing

| samysamy a răspuns:

Depinde cel fel de trapez? oarecare?