| Daniel_Dan_1997 a întrebat:

Salut de 5 ani am probleme cu acneea, am încercat toate tratamentele existente, că sa nu îmi apară de loc trebuie să nu consum lapte, carne, grasimi, paine, sucuri, dulciuri, etc. Dacă beau 1 l de suc a 2 sau a 3 zi mă umplu si pot sa mănânc doar fructe, legume,orez, peste, si cam atât stiu din lista care am făcut o, faza e ca nu îmi plac fructele, legumele... Si nu pot sa mănânc numai orez simplu si peste toată viața, dacă nu sunt condimentate nu pot să mănânc, plus ca am 1 m 85 si 100 kg nu mă satur ușor si am aproape 20 de ani a ținut 5 ani si observ că nu trece, aveți vreo soluție pentru mine sau exista ceva batoane, mancare, orice care pot cumpara, sa nu se facă greu, să țină de foame și să nu provoace acnee? Mulțumesc anticipat dau funda.

Si sa nu aud de igena, am igena 200%

5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Pai, solutia ar fi sa mai slabesti putin, chiar sa mananci legume, fructe, si cat mai putine chestii cu vitaminele B si cat mai multe cu zinc. La plafare gasesti lotiuni pe baza de zinc, cimbru de gradina, citrice pe care le poti folosi pentru fata. Corpul tau te ajuta sa ramai sanatos si trebuie sa-l intelegi. Eu am probleme cu fierea si e cam la fel insa mai grav fiindca trebuie sa rabd de foame. Totusi, ma bucur cand pot manca o fructa, fiindca daca mananc 2 fac crize 2 - 3 zile si simt ca mor, dar incetul cu incetul am inceput sa ma adaptez traiului. Ori, ori! Eu zic ca tu exagerezi cumva fiindca normal nu la toate ar trebui sa faci acnee ci doar la: acidulate, seminte de floarea - soarelui, ciocolata cu multa cacao (insa cea alba, chiar e super!), grasimi, painea pe baza de drojdie de bere etc. Si totusi mai raman o multime alte bunatati: cocos, avocado, dovleac, soia, diferite sucuri facute acasa, fara zahar ci cu zaharina sau miere etc. Stii ce as manca eu acum: o salata verde, taiata mic, cu masline, bucati mici de branza dietetica, otet, ulei de dovleac sau cocos, patrunjel proaspat, marar si cateva alune sau nuci insa din pacate o mananc o data la 2 sapt. ca-s praf! Tu o poti savura foarte bine ca-i delicioasa! Mai poti manca cereale - pernite cu scortisoara cu iaurt de soia si cocos fulgi care sunt destul de hranitoare. La salata mai poti adauga si bucati de avocado! Ideea mea este ca tu ai si colesterol mare fiindca ceva nu ma multumeste in descrierea ta! La 1, 85 ar trebui sa ai intre 70 - 80 kg si nicidecum 100! Cate ceaiuri bei pe zi? Niciunul! Numai mancare si iar mancare... Apoi fac pariu cu tine ca te speli de 100 de ori pe zi ca sa arati bine... Aici e greseala! Fata o cureti dimineata si seara cu o lotiune cu zinc la care adaugi putin bicarbonat de sodiu si lamaie si apoi dai cu apa si lotiuni, daca folosesti! In ce descrii, este ceva interesant, care nu este specific acneei! Totusi, sa stii ca iti va trece insa mai tarziu fiindca esti inca pusti! Imi poti spune tu orice vrei, mai este ceva ce tii secret. Mergi si la un medic dermatolog, parerea lui e super! Numai bine!

| Daniel_Dan_1997 explică (pentru Caro34):

Uneori mă întreb ce am făcut sa am atâtea probleme, tratamentul ptu acnee costa 3-400 lei lună, pentru coloana 200 lei, lentilele de contact pentru vedere 600 lei la fiecare 3 luni înafară de soluțiile de curățare... Sa revenim :
1 nu sunt gras, sunt bine făcut am putina burtica da nu se observa, de 4 ani sunt la 98 de kg nu put nici să scad nici sa cresc,
2 mănânc salate aproape mereu Da nu simple ca nu pot nu tine de foame și am multă muncă la gradina.
3 dermatologu nu a avut ce sa îmi facă timp de un an jumate, antibiotice din ce în ce mai multe.
4 nu mă spăl pe fata de 100 de ori, am acne out oxy wash dimineața si seara, schimb fata de perna la 2 zile, prosop curat la fiecare ștergere etc
5 pot sa o țin sub control cat de cat numi ies foarte multe pe fata alea mici le rezolv imd cu tratamentul dar când mie lumea mai dragă atunci mă trezesc cu unu mare înfundat în fața și când iese la suprafata e de groază
6 ziceai de lapte, laptele si aici pentru mine sunt otrava, recunosc când văd suc nu pot să rezist
7 că sa nu îmi iasă deloc nu trebuie să pun gura pe nimic înafară de fructe legume si nu pot e singura soluție nici nu stiu cum sa fac asta sa trec de la mâncare bună la mâncare sănătoasă am incercat dar degeaba nu rezist dacă nu mănânc cat trebuie ma ia gastrita
O sa țin cont de zinc multumesc

| NorNegru a răspuns:

Salut! Evită alimentele prăjite/în baie de ulei, sucurile, indiferent că sunt acidulate sau nu, dulciurile în general. Nu trebuie să consumi toată viața doar pește și orez. Poți alterna orezul cu cartofii (copți/țărănești/natur/aurii), de exemplu; peștele cu carnea de curcan sau de pui. Hidratează-te intens cu apă plată.

| Dcineva a răspuns:

Cel mai bine te consulti cu un dermatolog. Nu cauta raspunsuri pe net.

| Daniel_Dan_1997 explică (pentru Dcineva):

Am fost la dermatolog timp de un an jumate 1 dată pe lună, m-am oprit din a mă duce deoarece nu mai există nici un secret pentru mine cunoșteam toate soluțiile si știam care mă ajută și care nu. După ce că mă ținuse 9 luni pe doxicilina după vroia să mă bage pe roaccutane am zis gata cu antibioticele că nu sunt bune.