| Mihai314 a întrebat:

Salut. De curând mi-a sărit o pietricica, pe un drum neasfaltat, in parbrizul mașinii și s-a fisurat. Știe cineva dacă, de exemplu, cu asigurarea, pot rezolva ceva sa mi-l schimbe gratis? Gen am asigurare la mașină și vreau sa știu dacă incidentul asta intra în acoperirea asigurării, pentru ca practic nu e din vina mea, nu e vorba de viteza sau ceva, pur și simplu a sărit o pietricica.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar daca ai asigurare CASCO.
Pe RCA nu prea ai sanse nici macar daca piatra sare de la rotile unei alte masini, si faci amiabila cu soferul masinii respective.
Pentru ca piatra de pe drum este probabil din cauza celor de la CNAIR, iar ca sa te despagubeasca aia de ceva, ar trebui sa fie cel putin o victima si un proces mare, nu o zgarietura de pietricica pe un parbriz de masina veche.
Deci, stai potolit.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, daca ai asigurare Casco care acopera si suprafetele vitrare se schimba gratis.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Sună la asigurare și intreabă.

| IceRope a răspuns:

Doar cu asigurare full CASCO.