| n4m3x a întrebat:

Daca un amic mi-a incredintat masina si am accidentat-o(vina mea), iar eu am dat asigurarea masinii care este pe numele amicului, celui accidentat, amicului ii va creste plata la asigurare? Daca da, cu aproximativ cat?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, da, va trebuii sa platesti atat masina amicului cat si a celui pe care l-ai lovit.
Cu cat, asta iti poate spune doar el, dupa ce primeste raportul de la Service-ul auto, pentru ambele masini.
Evident ca ii va creste si premiumul de la asigurarea, pentru care esti tot tu responsabil.

NB: Uite de ce nu-i bine a imprumuti NICIODATA masina si femeia, unui prieten! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ii va creste. Cu vreo 10-20%

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aaa, nu o baga în seama pe Anamaria, logic ca tu nu trebuie sa plătești mașina celui pe care l ai avariat ca de aia ii dai asigurarea

| danbnz a răspuns (pentru suntserios):

Nu e chiar asa... daca asigurarea e simpla dar proprietarul nu e la volan e alta poveste.

| suntserios a răspuns (pentru danbnz):

Ia explica, care e situatia?

| danbnz a răspuns (pentru suntserios):

My bad, sorry.
Ai dreptate.

| mihai69 a răspuns:

Da, va crește. Cu două clase B/M (10...20%), dar numai pentru evenimentul produs de tine. Dacă mai face și el, se mai adaugă alte 2 de fiecare eveniment.
http://www.rcapedia.ro/sistemul-bonus-malus/

| marinaru777 a răspuns:

Pe asigurare exista BM bonus/malus bonusul scade asigurarea malusul cand ao daune din vina ta iti creste.

Răspuns utilizator avertizat