| InvizibLeUser a întrebat:

imi puteti da niste idei pentru care pot face o statistica. dau funda pentru cea mai buna si interesanta idee! mersi de ajutor

Răspuns Câştigător
| ringo a răspuns:

Salut! parerile mele instantanee:
1. procent de fumatori /varsta
2.bani sparti pe haine/varsta
3.rata defectarilor pentru. un autoturism/perioada de exploatare
4.rata somajului sau inflatiei/20 ani
5.remuneratie/varsta/10 ani(mai complicat)
6. funda?

1 răspuns:
| InvizibLeUser explică:

Arsuri electrice
Arsurile electrice produc leziuni la locul de intrare si la cel de iesire (marca electrica) dar provoaca si leziuni profunde ale organelor (tulburari de ritm, leziuni neurologice, vasculare, musculare) chiar si stop cardiac.
In caz de electrocutare:
- se va indeparta sau opri sursa de curent electric inainte de a atinge victima, fie de la intrerupator fie indepartand cablul electric cu un obiect nemetalic, din lemn, plastic, cauciuc sau folosind manusi de cauciuc pentru autoprotectie
- nu se va atinge victima sau sursa de curent cu mainile neprotejate
- daca victima este in stop cardio-respirator se va face masaj cardiac si respiratie artificiala.
Orice victima care a suferit o electrotrauma trebuie transportata si internata in spital pentru cateva zile, indiferent de starea victimei.
Protectie in caz de cutremur

Este util insa ca si elevii sau studentii sa cunoasca scopul diferitelor masuri care se intreprind spre a intelege sensul protectiei anti seismice si a participa la unele din ele.

1. Identificati mobilierul auxiliar si obiectele grle care atarna peste pupitre, mese, paturi, locuri circulate, ce pot cadea peste acestea,inlocuiti-le cu altele mai usoare, fixati-le contra detasarii sau mutati-le astfel incat sa nu va pericliteze viata in caz de osculatii sau cadere(lampi grele, tablouri, oglinzi, vaze, boxe, acvarii, calculatoare etc.)

2. Asigurati piesele de mobilier grele, zvelete, suprapuse si inalte intre ele si prin prindere de un perete, grinda-solida, mai ales la etajele superioare si in locurile unde se aglomereaza de obicei copiii.
3. Amplasati toate aparatele grele sau pe rotile astfel in cat sa nu fie invacinatatea iesirilor din incaperi sau coridoare spre a nu le bloca prin deplasari la seizme.