| InvizibLeUser a întrebat:

Poate sa-mi dea cineva niste idei pentru a face o statistica? cea mai buna idee primeste funda

3 răspunsuri:
| bumtzbumtz a răspuns:

Statistica a omenirii?

| iasicumpara a răspuns:

Depinde la ce vrei sa faci o statistica. De exemplu daca repeti acelasi experiment si masori aceeasi variabila poti sa faci o medie - suma valori variabile raportata la numarul de experimente. Ulterior, poti sa incepi sa elimini erorile matematic aplicand alte formule pe medie. Insa depinde mult de ceea ce ai de masurat...

| InvizibLeUser explică:

O statistica a orice, ceva interesant, nu la experimente, de exemplu citi oameni mor anual din cauza drogurilor si asa mia departe