| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie cam ce facultati si meserii poti urma dupa terminarea liceului cu profil de filologie? Adica stiu ca poti da la Drept, la Litere, poti deveni profesor, avocat, judecator... Cam ce altceva ar mai fi?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te duce capul poţi să faci ce facultate vrei, iar apoi să ai orice meserie vrei.

| HustlerM a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns. La asta ma gandeam si eu, dar totusi mi-am pus problema ca, de exemplu, de la un profil de stiinte iesi mai usor medic, decat de la filo. Sau inginer, iti trebuie mate...

| Pusheen a răspuns:

Si eu sunt la filologie happy. Pai, poti da la facultatea de litere daca iti place sa citesti si toate alea si apoi poti sa devi traducator si cele enumerate mai sus de tine. laughing. Asa cum spune SuperSimo, poti sa ai orice meserie vrei, nu este obligatoriu ca dupa ce ai terminat filologie si litere [sau altceva] sa te faci profesor.
Tine minte, trebuie sa iti placa locul tau de munca, trebuie sa iti placa ce faci. Nu iti alege ceva ce nu iti place pentru ca o sa te plictisesti si nu-ti va merge bine.
Eu sunt pasionata de fotografie si voi incerca pe viitor sa imi indeplinesc "visul".
Fa ce iti place ca sa ai o viata cat mai buna.

| HustlerM a răspuns (pentru Pusheen):

Ce coincidenta, si mie imi place fotografiawinking Multumesc de raspuns, mai am timp sa ma gandesc, de ex. ar merge si psiholog sau chestii din astea!