| Vladutttttt a întrebat:

Luni urmeaza sa ma inscriu la facultate si eu mi-am ales doua facultati ca sa fiu sigur ca intru la una din ele. Am ales "Peisagistica" in cadrul facultatii de agricultura si horticultura si "Ingineria si protectia mediului in industrie" in cadrul facultatii de inginerie electrica. Problema este ca ambele imi cer foaia matricola in original, iar cei de la liceu mi-au spus ca sa am grije de cea pe care mi-au dat-o pentru ca alta nu imi mai dau. Ce pot sa fac in cazul asta? Pot de exemplu sa ma inscriu la una din facultati si sa aleg doua specializari? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| abyssaria a răspuns:

Cu foia matricola te duci la notar si faci copie legalizata ( faci atatea copii la cate facultati vrei sa te duci). Cand ai sa te duci la prima facultate, du-te la cea la care iti doresti sa intri si le spui ca vrei sa dai la ei si sa-ti dea si o adeverinta din care sa reiasa ca foaia matricola este la ei. La cea de-a doua facultate te duci cu copia legalizata si cu acea adeverinta( precum si cu restul actelor), iar in cazul in care iti cer ceva doveditor le arati acea adeverinta ( doar daca-ti cer, in multe cazuri nu se cere).
Te poti inscrie la o facultate la mai multe specializari ( ba chiar ei or sa te roage sa te inscrii la mai multe specializari, chiar si la taxa)

1 răspuns: