| bogdanutz95 a întrebat:

Salut, nu stiti cu cat timp inainte de implinirea varstei de 18 ani pot sa ma duc sa imi schimb buletinul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005 cartea de identitate se poate preschimba cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate.

5 răspunsuri:
| TJohannaB a răspuns:

Buletinul il poti schimba oricând expira.

| RobertMoon a răspuns:

Buletinul se schimba dupa ce implinesti 18 ani in orice zi doresti.

| ceaiuldetei a răspuns:

Poți schimba buletinul oricând:

- îl declari pierdut
- îl declari furat

În ambele cazuri, vei fi amânat. Pentru că așa e în România. Te amână până ți se face rău sau până te umpli de nervi.

Durează ceva mai mult. Au loc, chipurile, niște "investigații" de doi lei. Te vor întreba tot felul de chestii, te vor pune să aștepți, "poate vine buletinul singur înapoi", îți vor spune că (în cazul în care l-ai pierdut) trebuie să mai aștepți, poate îl găsești și așa mai departe.

Cu ambele variante de mai sus, cert e că îți poți face altul. Indiferent de ce alegi să le zici băieților în bleu de la poliție, ai totuși o taxă de plătit și un timp de așteptare.

Fie aștepți să treacă perioada normală pentru schimbarea actului de identitate, fie declari că-i furat sau pierdut și îți faci altul.

Succes.

| d3men7zel a răspuns:

Dupa ce expira il poti schimba

| George1968 a răspuns:

Conform legislatiei romane prima carte de identitate iti este facuta la implinirea varstei de 14 ani. Tinand cont ca este valabila o perioada de 10 ani, schimbarea ei poate fi facuta cam in jurul varstei de 24 de ani.