| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Se poate scoate o curea de metal de la ceas? Am căutat și nu am găsit nimic în legătură cu modalitatea de desfacere a unei curele de metal de la un ceas. Oare este posibil fără a deteliora ceasul?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Https://www.olx.ro/......goa8e.html

Sigur gasesti ceva similar prin magazinele de bricolaj. Dar 100% merge si fara scule de astea, cu o surubelnita mica, un varf de cutit, ceva.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da.

| Holiday a răspuns:

Se scoate exact ca cea de piele, sau alt material. Se comprima putin telescopul si se scoate.

| MotoBlitz explică (pentru Holiday):

Problema este că la cea de piele, neavând niciun loc ca să pot desface telescopul am tăiat din curea. Nu este loc suficient între curea și brațul ceasului ca să o pot scoate. Lungimea dintre brațe este de 24 cm, crezi că daca iau o curea de metal de 22 cm s-ar ajunge? Sau crezi că o pot desface și altcumva decât prin tăiere sau ceasornicar?

| MotoBlitz explică (pentru Holiday):

Ok, mulțumesc frumos pentru ajutor!

| Holiday a răspuns (pentru MotoBlitz):

Https://www.olx.ro/......goa8e.html

Sigur gasesti ceva similar prin magazinele de bricolaj. Dar 100% merge si fara scule de astea, cu o surubelnita mica, un varf de cutit, ceva.

| Kozi a răspuns:

Depinde cum e prinsa.
Daca e pusa pe telescop o scoti singur cu putina indemanare.
Daca nu, mai bine mergi la un ceasornicar si te ajuta.