| georgeitoafa a întrebat:

Salut stie careva cum se calculeaza media geometrica a doua numere?
Exemplu: 12 radical din 3 si 27 radical din 3.
Nu inchideti post nu e tema doar o informatie care imi este utila.
Dau Funda+Vote

Răspuns Câştigător
| veriss a răspuns:

Media geometrica este egala cu radical din produsul numerelor. adica este egala cu radical din 12 inmultit cu 27 radical din 3

| georgeitoafa explică (pentru veriss):

Da,dar cu cat este egal?

6 răspunsuri:
| AnonimusGate a răspuns:

Mg = (a+b)

| lolz1 a răspuns:

Mg = 12 radical din 3 x 27 radical din 3
Mg = 324 radical din 9
Mg = 324 x 3
Mg = 972

| georgeitoafa explică (pentru lolz1):

Am intr-o carte raspunsul si scrie 18 radical din 3 dar vreau si calculul exercitiului corect.

| georgeitoafa explică:

Stie cineva sa rezolve? Am doar raspunsul dar vreau si rezolvarea.
Dau Vote

| SavaSava a răspuns:

Mg=radicalul din produsul numerelor 12*27*3=972 si faci radicalul din 972 si da 31, ceva.