| absint a întrebat:

Salut.Stie cineva daca, prin faptul ca eu mi-am confirmat locul la facultate(la fara taxa), acest an scolar care urmeaza este deja considerat ca si urmat de catre mine?
Stiu ca statul nu plateste decat o facultate la fara taxa, iar eu as dori sa dau la academie anul viitor, si, bineinteles ca nu mi-ar conveni sa platesc primul an la academie(vreo 80 de milioane, daca nu ma insel).
Ideea este ca as dori sa stiu daca mai pot renunta acum la locul de la facultate(dupa ce am confirmat), fara a se considera un an facut, si sa pot beneficia de academia de politie(in cazul in care intru) fara a plati taxa.
Va rog mult sa imi raspundeti, daca stiti.Sunt intr-o mare incurcatura.Multumesc mult.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci o cerere pentru renuntare la facultatea unde ai intrat. N-o sa fie considerat an urmat, n-ai frecventat cursurile si n-ai dat nici un examen. La Academia de Politie nu se platesc taxe, acolo nu exista locuri cu taxa. Numai bine!

| WeaponGirl a răspuns:

De ce sa renunti de acum daca la anul dai la academie? thinking stai la anul asta aici fara taxa si daca intri...renunti de la anulwinking dar poti sa renunti si acum chiar daca ai confirmat locul.mergi si vorbeste cu secretara de an

| absint explică:

Mersi mult pentru raspuns,dar, din pacate, trebuie sa te contrazic.Am citit pe site-ul lor ca daca ai urmat deja un an la o facultate la fara taxa,trebuie sa platesti, ori acel an de facultate, ori primul an de la academie.Eu doream sa stiu daca pot sa renunt la facultate dupa ce am confirmat locul.Multumesc mult pentru raspuns.