| Aannooonniimm a întrebat:

Am nevoie d ajutorul (sfatul) vostru. Vreau sa stiu numarul maxim d absente la facultate fara sa afecteze anul universitar sau examenele. Din cate am inteles prezenta nu este obligatorie asa cum este la liceu, dar cica profi tin contd prezenta. Eu am cursuri la zi. Si de asta vreau sa stiu cate absente pot sa fac fara sa imi afecteze rau. Nu am nevoie d 9 10 la examene doar sa nu raman cu restante. Multumesc. Dau fundita pentru cine ma ajuta!

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Numarul maxim de absente = numarul maxim de prezente. Daca inveti, poti lua examenele. Vezi cate prezente vor profii, laboratoarele sunt cam "obligatorii", in rest, cursurile si seminariile, daca doar tine cont cineva de prezenta pentru un punct extra, nu te afecteaza daca nu te duci.

| valentingb a răspuns:

Nu mai văd rostul, de ce să faci o facultate, doar să toci niște bani?
Cursurile nu sunt obligatorii deși unii profesori sunt mai pretențioși, dar laboratoarele și seminariile sunt (foarte) obligatorii. Fiecare universitate și facultate, catedră și profesor, au politica lor. La CUZA Iași nu e la fel ca la Babeș, interesează-te la șeful/șefa ta de grupă pentru a fi sigură.

| Aannooonniimm explică (pentru valentingb):

Nu imi place exprimarea ta "sa toci niste bani", eu consider ca facultatea este mai lejera si nu e nevoie de prezenta la zi, uni oameni vor sa mai si lucreze pe langa facultate, daca nu ai inteles intrebarea nu raspunde aiurea. Spunand ca nu am nevoie de 9 10 e clar ca nu sunt tocialara clasei. intrebarea mea are rolul de a sti cum sta treaba la facultate ca am si un job., de aceea am pus aceasta intrebare dragul meu valentingb

| valentingb a răspuns (pentru Aannooonniimm):

Îmi cer scuze dacă am fost nesimțit. Sper că ești la facultate și ai și un job acum, cum ai dorit. Așa sunt și eu acum și..nu se merită. Oboseală maximă, la facultate trec rar și devin inutil, pierd mult. Dacă nu ai un loc de muncă, nu-ți lua. Învață bine și ia bursă, lucrează în vacanță (preferabil în străinătate). Astea sunt sfaturile mele acum că am mai multă experiență. Ori facultate, ori muncă. Altfel faci omletă. Ca mine acum, dar ...mai am anul ăsta și termin. Succes ție!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La examene prezenta nu e obligatorie, in schimb la cursuri si semninarii totul depinde de facultatea unnde inveti si de profesor. poti sa ai voie cu 1-2-3 absente sau cu 0 absente pentru a intra in examen

| doctorandus a răspuns:

Unele cursuri sau seminarii au prezenta obligatorie, altele nu, pentru astea doar dai examen sau scrii lucrari. Asa ca un sfat universal nu se poate da, depinde ce fel de cursuri sau seminarii aveai de urmat.