| XxiNSaNiTYxX a întrebat:

TPU
Am o intrebare sau mai bine zis am nevoie de sfaturile liceenilor, caci ei stiu cel mai bine.
Personal imi place lb. romana, istoria adica partea de uman si mi-ar placea sa dau la un liceu cu profil filologie dar am inteles ca al sfarsit nu iti ofera prea multe optiuni de viitor. Acum intrebarea este: Cei ce sunt la filologie- care este perspectiva voastra de viitor sau ce v-ar placea sa faceti sau ce facultate at vrea sa urmati din moment ce ati dat la uman?
Pe partea de mate-info e mai avantajos, dar personal nu imi place matematica si fizica, sau sa zic ca la matematica ma descruc cat de cat dar fizica nu am inteles-o niciodata (pur si simplu nu imi place), dar tind sa du la mate-info desi mi-e teama la Bac din moment ce o sa fie matematica...dar cu toate astea...cei de la mateinfo- cum vi se pare pe acest profil? Trebuie sa fii neaparat Einstein la mate, fizica, chimie si informatica ca sa poti face fata? Sau chiar ci cu cunostinte modeste ( la fizica mai ales) te poti descurca?
Sunt foarte indecisa in ceea ce priveste profilul la care voi da, iar voi sunteti singurii care ma puteti ajuta caci deja ati "experimentat" liceul. ( economicul iese din discutie deoarece nu ma atrage)
Multumesc mult si imi cer scuze pentru aceasta intrebare kilometrica! (Funda)

Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

Poi eu zic ca e fbn la filologie pentru ca nu este greu mai ales ca tie iti place Romana. Poti face facultatea de comunicare si relatii cu publicul si te poti angaja undeva la un ghiseu cu publicul sau sa devii ziarista, jurnalista, in TV, radio!
Daca faci filologia poti da la o facultate de geografie, istorie sau psiho, te faci psiholog, acum se castiga bine ca toti avem nevoie pe timpul asta greu si de criza(daca ma intelegi ce zic)!
La mate-info e foarte greu! Dai bacul la matematica M1 si e foarte grea sunt altii care nu trec la M2 dapoi M1 care e dificila inveti mult mai multe decat cei de la M2!
Filo e frumoasa!
Nu stiu eu am facut economicul,dar filo e usor si dai bacul la romana, logica, istorie/geografie!
E simplu! Nu-ti bate capul! Nu te lega la cap fara sa te doara!
Nu-i neaparat sa urmezi o facultate dupa profilul liceului, pai face filo si pe urma sa dai la facultatea de matematica, sau informatica, nah!
Cunosc multe de genul asta!
Mult succes!
Funda!batting eyelashes