| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire. Fac parte dintr-o asociatie de locatari, scara mea nu are lumina ( sa renuntat ca sa consumat mult curent ), suntem doua apartamente din 15, care am tras coloana de apa individuala cu firma autorizata.
1) Ce obligatii mai am fata de asociatie in cazul aratat? ( firma care distribue apa vine si citeste apometrul situat pe casa scarii, nu citeste asociatia )
2) Este normal sa platesc serviciile prestate de asociatie ca ceilalti locatari care au apometrele in apartament si un membru al asociatiei citeste apometrele si le duce la firma care distribue apa?
Ce pot face in situatia aratata pentru a plati mai putine servicii la asociatia de locatari?
Multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Daca imobilul are un contor COMUN (de obicei intr-un camin subteran, pe strada), iar din punctul respectiv ti se contorizeaza separat apa, atunci trebuie sa ai contract separat de furnizare al apei cu furnizorul de apa-canal al localitatii unde se afla apartamentul tau. Daca ramificatia ta este facuta dupa contorul comun din caminul imobilului, atunci calculul consumurilor individuala pe apartamente se face dupa contoarele individuale.

Doar atunci se va schimba situatia, daca te muti la casa, singur, caz in care vei avea doar cheltuielile proprii.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa inteleg ca acele coloane de apa vin tot din reteaua localitatii? In acest caz platesti ca si ceilalti nu conteaza ca ati facut separat coloana. Acei metri cubi se adauga tot consumului asociatiei daca nu iti vine factura separata. Daca iti vine factura separata faci o cerere catre presedintele asociatiei si-i expui situatia cerand ca la capitolul apa sa te scoata din cheltuieli. La cerere anexezi si o copie (specifici in cerere ca anexezi in copie o factura) afacturii doveditoare. Oricum, ramane gunoiul si salariile pe care trebuie sa le platesti ca toti ceilalti. Curentul, daca aveti contor de scara, oricum nu-l platiti pentru ca este consum zero. Daca, insa, nu aveti contor de scara ci este cel general trebuie sa faceti cerere toti cei de pe scara.