| LoverMusic a întrebat:

Buna, TPU! Am o nelamurire. Fac parte dintr-o asociatie de locatari, scara mea nu are lumina (s-a renuntat deoarece s-a consumat mult curent), suntem doua apartamente din 15, care am tras coloana de apa individuala cu firma autorizata.

1. Ce obligatii mai am fata de asociatie in cazul aratat? (firma care distribuie apa vine si citeste apometrul situat pe casa scarii, nu citeste asociatia).

2. E normal sa platesc serviciile prestate de asociatie ca ceilalti locatari care au apometrele in apartament si un membru al asociatiei citeste apometrele si le duce la firma care distribuie apa?

Ce pot face in situatia aratata pentru a plati mai putine servicii la asociatia de locatari?

Multumesc anticipat. happy

Răspuns Câştigător
| uwu7 a răspuns:

Salut!
Daca imobilul are un contor COMUN (de obicei intr-un camin subteran, pe strada), iar din punctul respectiv ti se contorizeaza separat apa, atunci trebuie sa ai contract separat de furnizare al apei cu furnizorul de apa-canal al localitatii unde se afla apartamentul tau. Daca ramificatia ta e facuta dupa contorul comun din caminul imobilului, atunci calculul consumurilor individuala pe apartamente se face dupa contoarele individuale.

Doar atunci se va schimba situatia, daca te muti la casa, singur, caz in care vei avea doar cheltuielile proprii.

| LoverMusic explică (pentru uwu7):

Multumesc mult!

1 răspuns: