Întrebare recomandată | Andrei200202 a întrebat:

Am si eu niste intrebari despre călătoria cu avionul.
Ce inseamna check in online, merită să dau 5e pe el, e așa de important? Ar fi mai lejer dacă îl am online?
Dacă la rezervarea biletului de avion nu scrie nimic de bagaj de mana (blue air) e totusi gratuit dacă iau într-o punguta un hanorac, un parfum și încă ceva micuț? Adica e ok dacă e o sacosică din aceea micuță, pentru că ceva geantă care să se încadreze dimensiunilor lor nu am.
Cam cu cât timp înaintea zborului sa fiu prezent dacă am check in online și bilet cumparat online?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu 2-3h inainte de zbor se face in aeroport gratuit chekingul fiind vetificarea datelor si reintroduse in sistem, bagaju mic e inclus ghiozdan max 10kg sa nu sara dimensiunile mentionate. In aeroport ai un loc in care intra si verifici sa fie bine in dimensiuni nu baga multe in el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Check in e cea mai importanta etapa. E practic obtinerea biletului de avion. Fara check in nu poti obtine biletul si implicit nu poti calatori.
Check in online e gratis nu te costa nimic, cel facut la aeroport costa la companiile low cost.

| Andrei200202 explică (pentru suntserios):

Păi când dau să cumpăr biletul îmi apare optiunea de check in online, dacă vreau sa o bifez costă 5 euro.

| mihai69 a răspuns:

Check-in online faci ca să ai dreptul să urci în avion. E gratuit dacă îl faci într-un anumit interval de timp și contra cost dacă vrei să îl faci mai devreme (și implicit să alegi un loc ceva mai convenabil). Dacă nu îl faci online, vei plăti la aeroport ca să-l faci; doar companiile de linie oferă check-in gratis la aeroport, nu și astea low-cost!
La aeroport e bine să fii cu cel puțin 2 ore jumate înaintea orei de decolare.

| aditimus a răspuns:

Check-inul online il faci cu 48 de ore inainte ca sa iti alegi un loc in avion si sa nu primesti unul in aeroport iar referire la bagaj ai putea un rucsac de genul sau o geanta ce gasesti la o cautare aleatorie pe olx sau daca ai bazare in oras ar fi mai de preferat.

Pentru bagajul de mână trebuie să respecți următoarele condiţii:

– Greutate maxima: 10 kg
– Dimensiuni: 55 cm x 40 cm x 20 cm. E important să nu pleci de acasă fără a-ţi măsura şi cântări bagajul, în felul acesta te asiguri că bagajul va încăpea în spaţiul de depozitare din avion.

Ai dimensiunile acolo.

https://www.olx.ro/......dSGmE.html

https://www.olx.ro/oferta/geanta-voiaj-IDd0oi6.html#2de864e7e6