| T3n a întrebat:

am si eu o intrebare big grin Cum schimbi extensia unui fisier? dau funda si va rog cat mai repede daca se poate puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| CorNNeL a răspuns:

Intri intr-un notepad si dai save as si scrii numele pe care vrei sal aiba fisierul plus. extensia pe care o vrei

| lacrima15 a răspuns:

Hei serus ui aici un tutorial:http://www.google.ro/......http?/url

Fisierele dupa extensia lor pot fi fisiere:
imagini (.jpg,.png,.gif, etc),
text (.tx,.doc,. docx, etc),
audio (.mp3,.amr,.wma, etc),
video (.avi,.wmv,.mp4, etc),
internet (. html,.php,.asp, etc),
etc.
Schimbare extensiei se poate face din windows daca exista setata optiune vizualizare extensie. Daca este setata se poate schimba extensia prin optiune rename.
Daca aveti un client FTP, gen FileZilla, intrati in panou si veti veda in partea dreapta fisierele din desktop, sau puteti naviga acolo unde aveti fisierul ce necesita schimbare de extensie.
Trebuie mentionat faptul ca un fisier cu extensia schimbata se poate sa nu mai functioneze corespunzator.
Funda? :*