| MELISAnarcisa a întrebat:

Câte caractere poate avea extensia unui fișier?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

A nu se confunda numele de fisiere lungi si "extensiile lungi" dupa punctele din nume!

In sistemul de operare DOS si Windows:
Extensia unui fisier indica tipul fisierului si se foloseste pentru identificarea programului care il poate deschide.
Prin conventia originala, fisierele sunt denumite printr-un nume (maxim 8 caractere) si o extensie (maxim 3 caractere), separate printr-un punct (".").
Ulterior, acestui format "8.3" i s-a atasat si o tabela de evidenta suplimentara, care permite lungimea totala de pana la 64/128/256 caractere, din care extensia de identificare poate fi intre 0-8 caractere.
Corespondenta intre numele lung si numele scurt se face prin preluarea primelor 8 caractere din numele fisierului si primele 3 din extensia lui. Daca la trunchiere apar mai multe fisiere cu nume scurt identic, atunci ele se numeroteaza la ultimele caractere ale numelui (de exemplu: "fisier~1.txt", "fisier~2.txt", "fisier~3.txt" ).

In sistemele de operare Unix, Linux si iOS se folosesc, de asemenea, structurile "8.3" (folosit initial in Unix), iar Linux a preluat si numele de fisiere lungi.

Exista si cazuri cand in numele lung apar unul sau mai multe puncte in mijlocul numelui, dar aceste puncte nu indica extensia. Extensia este doar grupul de caractere aflat in DREAPTA ultimului punct din numele lung, mai exact 3 caractere (restul se truncheaza).

Fiecare sistem de operare are o evidenta ale extensiilor si a programelor care le deschid implicit.
In aceste evidente intalnim doar extensii cu 3 caractere, care fac asocierea intre tipul fisierului si programul care-l va deschide.
Cu toate acestea, este posibil sa deschidem si un fisier fara extensie sau cu extensie oarecare cu orice program de prelucrare, dar corect se va deschide doarcare poate fi interpretat corect de acel program.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Win 10 accepta 208 - sper că ajung

| MELISAnarcisa explică (pentru sierra1):

Multumesc! eu aveam o intrebare la tic, cu adevarat sau fals si aia sounea ca extensia unui fisier poate avea max 8 caractere

| sierra1 a răspuns (pentru MELISAnarcisa):

Greșit - aia era valabilă prin anul...o mie opt sute și ceva...

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

Nici nu am stiut ca pot fi ata de multe. Eu stiam de 3-4. Aici vad ceva mai multe: https://www.blasterzone.ro/ce-reprezinta-extensia-unui-fisier/
Dar de 208 care ar fi acea extensie?

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

Intrebarea a fost "Câte caractere poate avea extensia"

și răspunsul a fost cel dat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de sistemul de fisiere. Pe NTFS sunt 208, dar pe ext4 nu exista o limita speciala pentru asa ceva, ci doar sa fie tot numele de 255 caractere. Deci daca ai un fisier cu numele a, mai poate avea 253 caractere pentru extensie.