| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu masina. Am cumparat un bmw e46 2004 si am fost cu ea la service. Acolo mi-a zis acel om ca am o gaura sau e fisurat furtunu din intercooler. iar pierde din putere si consumu e mai mare. dar m-am utiat mai bine cu lanterna am pe la turbina ulei. e posibil sa fie din cauza la furtun?

3 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Da, uleiul se vede pentru ca probabil ai furtunul spart. Daca nu ai nimic fisurat, acel ulei ajunge in admisie si este ars, nu apare pe la imbinari sau pe furtune. In mod normal cu o turbina buna nu ar trebui sa ai ulei in furtun. Cat ulei completezi de la un schimb la altul?

| Tudor_Aura_1967 a răspuns (pentru Ironwin):

Problema este ca nu am completat deloc ca nu, a avut nevoie... nu arata ca si cum ar lipsi. dar isi pierde din putere. intra turbina pe la 2000 si ceva de turatii.

| Ironwin a răspuns (pentru Tudor_Aura_1967):

Daca nu completezi inseamna ca nu ai turbosuflanta uzata si cantitatea de ulei pierduta pe la semeringuri este mica si tehnologic normala. Este normal sa pierzi din putere daca ai un furtun spart (ai afirmat ca ai ulei pe un furtun), trebuie sa remediezi pierderile, unde vezi ulei inseamna ca iese si aer.