| Raus a întrebat:

Mi-am luat si eu minecraft pentru ca am vz ca este destul de interesant si imi da eroarea asta intru in el dau play astept si nu imi apare nimic. Intru in %appdata%/. minecraft si vad ca apare un folder cu crash-reports intru in el si da un element.txt intru in el si zice: ---- Minecraft Crash Report ----
// You're mean.

Time: 19.12. 2013 13:27
Description: Initializing game

org. lwjgl. LWJGLException: Pixel format not accelerated
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.nChoosePixelFormat(Nati ve Method)
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.choosePixelFormat(Windo wsPeerInfo.java:52)
at org.lwjgl.opengl.WindowsDisplay.createWindow(WindowsDisp lay.java:244)
at org.lwjgl.opengl.Display.createWindow(Display.java:306)

at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:848)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:757)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:739)
at azd.Z(SourceFile:367)
at azd.e(SourceFile:689)
at net.minecraft.client.main.Main.main(SourceFile:103)

A detailed walkthrough of the error, its code path and all known details is as follows:
-------------------------------------------------------- -------------------------------

-- Head --
Stacktrace:
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.nChoosePixelFormat(Nati ve Method)
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.choosePixelFormat(Windo wsPeerInfo.java:52)
at org.lwjgl.opengl.WindowsDisplay.createWindow(WindowsDisp lay.java:244)
at org.lwjgl.opengl.Display.createWindow(Display.java:306)

at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:848)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:757)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:739)
at azd.Z(SourceFile:367)

-- Initialization --
Details:
Stacktrace:
at azd.e(SourceFile:689)
at net.minecraft.client.main.Main.main(SourceFile:103)

-- System Details --
Details:
Minecraft Version: 1.7.2
Operating System: Windows XP (x86) version 5.1
Java Version: 1.7. 0_45, Oracle Corporation
Java VM Version: Java HotSpot(TM) Client VM (mixed mode), Oracle Corporation
Memory: 3418408 bytes (3 MB) / 26808320 bytes (25 MB) up to 1037959168 bytes (989 MB)
JVM Flags: 1 total; -Xmx1024m
AABB Pool Size: 0 (0 bytes; 0 MB) allocated, 0 (0 bytes; 0 MB) used
IntCache: cache: 0, tcache: 0, allocated: 0, tallocated: 0
Launched Version: 1.7.2
LWJGL: 2.9.0
OpenGL: ~~ERROR~~ RuntimeException: No OpenGL context found in the current thread.
Is Modded: Probably not. Jar signature remains and client brand is untouched.
Type: Client (map_client.txt)
Resource Packs: []
Current Language: ~~ERROR~~ NullPointerException: null
Profiler Position: N/A (disabled)
Vec3 Pool Size: ~~ERROR~~ NullPointerException: null
Anisotropic Filtering: Off (1)

Mentionez ca am win 7, am driver pe el cel mai noi wddm 1.1. Va rog dau fundita cel care ma ajuta! Daca e de la problema cu OpenGL vreau sa stiu si eu cum bag minecraftul pe D3D sau Software la fel pe Counter Strike 1.6? Multumesc
PS: Am placa video Mobile Intel(R) 45 Express Family nu mai stiu cum... Fundaa va rog ajutati-ma

12 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

1) instaleaza driverele placii video Intel
2) instaleaza java jre

| Raus explică (pentru SasNetRomania):

Ti-am zis am bagat sa caute automat drivere si a zis ca al meu e bun... Si site pentru java jre imi dai si mie?

| Raus explică (pentru SasNetRomania):

Am java ultima versiune... Am uitat... Apropo cum fac pe D3D sau Software?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa video este incorporata pe placa de baza, mai precis un Intel G45.
Reinstaleaza driverele placii de baza si incearca iar, eventual mai reinstalezi o data jocul.

| Raus explică (pentru anonim_4396):

Nu stii cum sa il bag pe D3D sau Software?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raus):

Incearca mai intai pe accelerare hardware D3D si abia apoi pe soft.

| Raus explică (pentru anonim_4396):

Da man dar nu stiu cum... Iti dau funda daca imi zici cum!

| AlecsPAD a răspuns:

Daca vrei sa iti mearga fara nicio problema, trebuie sa-l cumperi!
Vad ca tu l-ai luat piratat de pe net!

| Raus explică (pentru AlecsPAD):

Pai am vazut pe youtube ca merge...Si era din aprilie video nu cred ca conteaza. Asa imi ƒace la toate

| AlecsPAD a răspuns:

Fai asa: Dai la optiuni - video - chunks si alege 8 chunks sau o valoare cat mai mica...
Altceva nu cred ca ai ce sa-i faci...
Poate decat sa iti maresti memoria RAM, iti trebuie ceva gen minim 4GB ram pentru a functiona bine pe 10 chunks

| Raus explică (pentru AlecsPAD):

Nu imi apare optiuni unde dau?

| Gabriel_Denis_1996 a răspuns:

Hahahahhahahahahahahahahahha