| 95marius007 a întrebat:

Pentru o funda faina happy Vreau sa stiu care sunt gradele militare, cum imi dau seama de asta. Daca stiti si ce salar au militarii in functie de grad si cat primesc si la pensie. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Wikipedia este buna dar nu intotdeauna. Gradele militare sunt acolo cu singura diferenta ca amiralii intra in categoria amirarilor si generalii in in categoria generalilor. Ei nu fac parte din categoria ofiterilor cum este scris acolo, gresit. Categoria ofiterilor la randul ei se imparte in doua: ofiteri superiori in grad (Colonel, Lt. Col. si Maior) si ofiteri inferiori in grad (capitan, locotenet si sublocotenent).
Salariile pot fi peste 1250 lei (pornind de la soldat) la care se adauga sporuri si norme si poate ajunge la 9-10 mii de lei si chiar mai mult la generali. Amiral se face numai in caz de razboi. Pensiile pot ajunge la 60-80% din salariu. E mai complicat. Nimeni nu-ti poate spune precis deoarece au fost diferite legi de pensionare. Mai sunt apoi grupe de munca si faptul ca ai fost in teatre de operatiuni unde obtii sporuri si salarii mari.

1 răspuns:
| GdX a răspuns:

Uite aici. https://ro.wikipedia.org/wiki/Gradele_militare_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia cu salariile in schuimb nu ma pricep.