| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca ma puteti ajuta! Imi puteti spune si mie detaliat cum este traditia cu pusul busuiocului sub perna? Cand se pune, 5 seara spre 6 sau 6 seara spre 7? Fetelor voi ati pus busuioc sub perna? Este adevarat ca va visati ursitorul? (daca da dupa ce va treziti mai tineti minte ceva din vis -adica fata respectivului)? Rog seriozitate. Ofer funda celui mai explicativ raspuns!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Rogi seriozitate, si tot tu ne pui sa-ti spunem povesti nemuritoare...asta e culmea...

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Cu tot respectul, cunosc cazuri in care fetele si-au visat ursitul si era adevarat. Dupa un timp s-au cunoscut si s-au casatorit. Nu stiu acum daca e o coincidenta acum, dar si-au pus busuioc sub perna asa cum se zice...

| Vlach a răspuns:

Sincer,fara suparare, dar aceasta traditie e cam pagana, ori suntem ortodocsi ori ce suntem? oricum, vei sti la momentul potrivit cine e persoana, nu prin ritualuri si alte chestii

| Dblm72 a răspuns:

Acest lucru nu este adevarat, este doar un mit. Nu te consuma happy