| anonim_4396 a întrebat:

urgent ce inseamna triumfirat? urgent

Răspuns Câştigător
| zasha a răspuns:

Nu exista triumfirat, ci triumvirat. uite explicatia:
TRIUMVIRÁT, triumvirate, s. n. (În Roma antică) Formă de conducere politică reprezentând alianța a trei conducători politici și militari; persoanele care dețineau această conducere. [Pr.: tri-um-] – Din lat. triumviratus, fr. triumvirat.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de claudia | Semnalează o greșeală | Permalink
TRIUMVIRÁT ~e n. (în Roma antică) Formă de guvernământ în care puterea supremă era deținută de trei conducători politici și militari. ◊ Primul ~ alianță dintre Cezar, Pompei și Crassus. /

| anonim_4396 explică (pentru zasha):

Multumesc zasha ai funda si multumesc ca mai corectatwinking

| zasha a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi happy