| tonyy1993 a întrebat:

Salutare,Am o masina de cusut Singer an fabricatie 1904.
Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii despre?
VA multumesc!

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Din pacate nu se mai vand astfel de masini de cusut la pretul lor adevarat, acum multi ani au fost niste escroci cumparatori care au facut niste falsuri la astfel de masini si din cauza acestora piata a picat. Si noi avem acasa un Singer din 1908, valoarea reala era undeva la 30.000-40.000 euro, desi nimeni nu o mai poate vinde la acest pret. Sunt anumite serii de masini de cusut, Sincer care sunt inscriptionate seria cu platina, daca o ai, ai sansa sa o vinzi pe ebay, nu pe Amazon. Ori la magazinele de antichitati, dar ai mare grija ca te pot pacali la pret, sa iti spuna ca e seria dintre masini fara valoare si sa iti ofere nici 200-300 euro.
Ori o tii amintire de la strabunicii tai si o poti pune intr-un loc al casei tale, pe post de decor ori o dai unei rude care o foloseste, astfel de masini au o valoare importanta.
Noi am scos-o de la vanzare si o pastram ca amintire de la stra-strabunica mea, sincer nu ma deranjeaza in casa, nu ma incurca.
https://www.evaluari-arta.ro/colectionar-german-cumpar-masini-singer/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce detalii ai dori să cunoști?
Poți să o vinzi pe Amazon, o să vezi acolo mașini similare cu a ta și prețurile.