| Cristissilviu14 a întrebat:

Salutare!
Dacă vreau să vand ceva online,cum trimit produsul prin curier?
Trebuie să i sun si sa vina cineva sa ridice coletul de la mine si sa il expedieze?
Si in cazul in care,cel care primește coletul trebuie sa plateasca transportul dar acesta refuză coletul cand vine, ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

E riscant sa trimiti ramburs prin curier pentru ca exista riscul sa nu il ridice si tu sa pierzi banii pentru plimbarea coletului, bani multi. Iar daca tu si destinatarul nu aveti sediul firmei de curierat in oras sunt si km suplimentari deci si mai multi bani.
Daca totusi vrei sa trimiti, poti ori sa mergi la sediu ori sa chemi un curier acasa dar va fi mai scump. Poti alege sa platesti tu transportul si sa il incluzi in suma de ramburs sau sa plateasca destinatarul transportul csnd ajunge la el dar nu stiu daca merge si la ramburs.
Eu cand vand ceva folosesc posta pentru ca e mult mai ieftin (12 lei colet ramburs si 7 lei colet fara ramburs, oriunde in tara) si ajunge in maxim 3 zile oriunde. Dar nu mai trimit ramburs pentru ca sunt multi neseriosi care nu ridica nici la posta asa ca cer banii in cont inainte (le arat si recomandari ca nu oricine are incredere sa imi puna banii in cont). Macar cere si tu sa iti plateasca transportul in avans in cont ca sa stii sigur ca ridica coletul.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suni la curier. Plătești tu transportul.

| Catrice a răspuns:

Da fix asa laughing
Mergi tu la posta sau sediul curierului, depui coletul, plata ramburs, in caz de refuz, coletul se returnează și plătești tu transportul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa ai contract cu o firma de curierat ca sa poți trimite prin ea. Prin posta se poate trimite cu plata ramburs, dar daca clientul nu mai dorește marfa respectiva nu ridica pachetul de la posta. Posta are o perioada de cel puțin 10-15 zile in care îți returnează pachetul. Deci, fie prin curier, fie prin posta, destinatarul poate sa nu primească pachetul. Macar prin curier îți ajunge mai repede in caz ca nu il primește.

| movi a răspuns:

La fan courier de exemplu intri la ei pe site si faci comanda de curier; scrii datele tale si cand sa vina si te contacteaza ei in ziua respectiva si vin si ridica pachetul.