| extremer11 a întrebat:

Am o mare problema si poate puteti sa ma ajutati. Vreau sa iau un laptop pentru o verisoara de 15 ani. Mai exact vreau sa-i iau un ASUS A541NA-GO342. Toate bune si frumoase. Problema este insa ca as vrea sa-i bag Windows 7 pe el, deoarece pe Windows 10 nu prea se descurca. M-am uitat pe site-ul celor de la ASUS si se pare ca nu mai ofera suport pentru Windows 7 pentru acest model de ASUS. Intrebarea mea este: unde as putea gasi drivere pentru acest model? Sau cum as putea face ca sa-mi ruleze fara probleme Windows 7 pe acest model de laptop? Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Modelul A541NA nu exista nicaieri la ASUS pe site, este un model fantoma.

Exista in schimb modelul X541NA: http://www.asus.com/Laptops/X541NA/specifications/
Acesta are intr-adevar doar suport Windows 10 64-bit si ca atare nu poti instala alta versiune anterioara de Windows.

Dupa codul dat de tine (A541NA-GO342), presupun ca vrei sa iei de la Altex: http://altex.ro/......00-endless

Tu faci ce vrei cu 1000 RON, eu iti spun ce as face eu:
- laptopul (fantoma sau nu) ASUS cu procesor Celeron N3350 este o pocnitoare. Singurul avantaj ar fi ca e nou (= garantia mai mare). Eu nu as da banii pe el;
- cu 1000 RON mi-as lua un laptop second hand (= garantia mai mica) cu procesor i5 de generatia a 3-a (un procesor i5 arhitectura Core este din alta lume fata de un procesor Celeron arhitectura Atom). Pe alese, de aici, cu i5 si intre 900 - 1100 RON (aplica tu filtru pentru [Generatie procesor] cu valoarea [Generatia a 3-a] pentru ca nu se salveaza in URL) : http://www.interlink.ro/......econd-hand

Eu l-as luat pe primul, FUJITSU SIEMENS E733 la 899 RON fara emotii: http://www.interlink.ro/......nch-p22085

Pe langa performanta mult mai buna, bonus ai suport de Windows 7: http://support.fujitsupc.com/......tsearch.do

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instaleaza Linux Mint 18.3 sau mai nou, va functiona racheta fata de windows.
E cu licenta gratis, are automat instalat Office si ce mai are nevoie la scoala sau pe internet.
Nu e nevoie de antivirus, nici de drivere.

| NLS a răspuns:

Identifica ce placa de retea are, la fel pentru sunet, touchpad...
si cauta pe site-urile producatorilor
Pentru retea> Intel, RealTek, Broadcom... (identifica cu Speccy sau HWinfo64 ce placa are)

Driver pentru video gasesti usor pe site-ul Microsoft, caci e HD Graphics

Sunet, vezi tot cu Speccy cine e producatorul.
Daca e de la RealTek, gasesti foarte usor,

| gelu1970 a răspuns:

Nu gasesti. ori cumperi alta marca ce ofera drivere pentru 7 ori instalezi 10.

| SkittlesP a răspuns (pentru gelu1970):

Lenovo sunt mai consistenti cu driverele. Asus baga cel mai nou windows pe toate laptop-urile''si tot recomanda.

| gelu1970 a răspuns (pentru SkittlesP):

Posibil. mie personal nu imi place Lenovo. materiale ieftine in laptopuri. dar asta nu conteaza. ceea ce mi-ai scris mie poti sa ii scrii celui ce a pus intrebarea.

| SkittlesP a răspuns (pentru gelu1970):

De fapt, nu era pentru tine.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Salut, cel mai usor este sa cauti pe net Driver Pack Solution si gaseste driverele singur, dar vezi fi atent si sa debifezi celelalte programe nefolositoare care sunt setate sa se instaleze impreuna cu driverele.
Dar sincer nu ti recomand, pentru ca in loc sa folosesti drivere noi si sa se bucure de toata puterea leptopului, ii v-a scadea performanta
Ori ii tragi peste win 10 o intrfata de windows 7.