| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa iti faci lentile de camera foto de tip pinhole?

Răspuns Câştigător
| otypa a răspuns:

As vrea sa iti raspund la intrebarea asta. dar sincer nu stiu...scuze

3 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Dar parca camerele foto de tip pinhole nu folosesc lentile? sau ma insel...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da happy

sacrifici un capac de aparat (care sta pe aparat cand nu ai obiectivul montat) si dai o gaura mica-mica in centrul capacului. sau incerci cu un carton, staniol sau ce-ti mai trece prin cap si care poate fi atasat de aparat astfel incat sa nu intre lumina pe de laturi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este, pinhole-ul se bazeaza pe faptul ca functioneaza fara lentile. faza cu capacul gaurit nu va merge pentru ca este prea gros. iti trebuie un material cat mai subtire pe care sa il gauresti in mijoc cu un varf de ac si sa il pui in fata senzorului/cadrului de film/hartiei fotosensibile. atentie, timpul de expunere va fi extrem de lung! pinhole-ul este destul de complicat, trebuie sa te documentezi bine si sa fii pasionat, daca vrei sa faci asta. parca era un site www.pinhole.cz.