| Alex_6294 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce fac baietii isteti, in situatii mai dificile, si cum se apuca de scoala? cine imi spune, ii dau FUNDA!

4 răspunsuri:
| Gogu06 a răspuns:

Vad ca tot pui aceeasi intrebare in 100 de moduri. Vrei sa fii destept, inteligent, smecher, descurcaret, istet, as si nu stii cum. Si daca ti-ar spune cineva, pas cu pas ce sa faci tot nu ai reusi, pentru ca genul asta de oameni la care tu te referi sunt oameni care se adapteaza situatiilor, asta e marea lor abilitate, trag o concluzie din orice, sunt atenti si invata ceva din orice situatie. Asa ca daca ai da de un om de aceasta natura o sa iti spuna cum a reusit in viata dar aia e varianta lui care nu o sa se aplice la tine. Ideea este ca trebuie sa muncesti mult, sa stii ce vrei, sa fii motivat, daca mai ai si putin noroc si stii sa profiti de el succesul este garantat, cel putin pentru o perioada.

| Alex_6294 explică (pentru Gogu06):

A-ti putea sa-mi spuneti mai multe informatii despre chestiile astea, ca as vrea sa inteleg cat mai bine din cate cv.

| Gogu06 a răspuns (pentru Alex_6294):

O sa incerc sa te indrum ca vad ca "Nu stii tu cine stie ce dar ai suflet bun" cum spunea un fost profesor de al meu. Am impresia ca vrei sa te schimbi, nu esti multumit de tine sau vrei sa te imbunatatesti. Intrebarile mele sunt:
1. De ce?, de ce acum?, ce te-a facut sa vrei asta?
2. Cati ani ai?
3.Cum esti vazut de ceilalti?
4. Cum te consideri tu?

| BenWilde a răspuns:

In primul rand, scoala nu testeaza inteligenta, ci memoria, si cat de dispus esti sa faci ce zic altii fara sa pui intrebari. Baietii isteti gasesc mereu o cale de iesire din situatiile dificile. Cum fac asta tine de situatia in sine. Fa un test IQ, si citeste carti daca vrei sa devii mai inteligent.