| galia a întrebat:

Spuneti va rog,citi ani avea Ion Creanga cind si-a publicat prima sa poveste si care era titlul ei?;ce prefata a scris I.Creanga la povestile sale?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe ro.wikipedia.org si afli. Numai bine!

mira
| mira a răspuns:

In 1875 Ion Creanga publica in revista Junimii si anume "Convorbiri literare"povestea"Soacra cu trei nurori". Calculeaza ce varsta avea daca este nascut in 1839.In abecedarul tiparit mai devreme de aceasta data avea cateva povestiri didactice neimportante artistic.