| LetBreak a întrebat:

Stie cineva de la ce miopie se poarta ochelari permanent? Maine ma voi duce la oftalmolog si nu sunt sigur cat voi avea...cred ca am in jur de -0, 5 sau -0, 75.Nu ma doare capul si nimeni din familia nu a purtat ochelari.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Asteapta rezultatul investigatiilor, respecta apoi cu sfintenie recomandarile medicului.Nu-ti poti stabili sau aproxima singur dioptriile.

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Miopia înseamna că nu vezi bine la distanță.
Deci miopii au două sau trei tipuri de ochelari, unii pentru distanță mai tari și unii pentru apropiere mai slabi sau mult mai slabi.
Să zic că pentru distanță ai nevoie de - 7 și pentru citit sau privit prin casă ar ajunge -4 sau -3, iar pentru lucrul la calculator -5 sau -5, 5 dar cei de distanță nu trebuie să fie chiar -7 ci -6, 5 sau - 6, 75 ( dacă există - 6.75. ).
Să stai mereu cu ochelarii -7 și la apropiere este o prostie că vei avea tendința să citești obosit șamd, și eu neștiind asta, cu 2 -3 perechi de ochelari, mi-au crescut mult și repede dioptriile.
Deci trebuie nu numai să te uiți la prostia aia luminată cu cifre și litere, ci când ai ochelarii de probă pe nas // un fel de cadru unde bagă medicul lentile să te uiți și prin cabinet sau pe geam. Fiind foarte atent să nu cadă lentilele de pe acel cadru, când mergi spre geam / fereastră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai miopie ochelarii trebuie sa i porti permanent, nu conteaza ce dioptrie ai.

| Чернобыль a răspuns:

De abia astept sa fac 18 ca sa scap odata de ei!

| LetBreak explică:

Stiu ca nu am voie sa ii dau jos...insa prin permanent ma refeream pe toata viatastraight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru LetBreak):

Din pacate da, pentru toata viata pentru ca nu se corecteaza ci doar inainteaza. daca ii porti mereu nu o sa ajungi la -3, -4 etc... Daca nu ti plac ochelarii foloseste lentilele de contact.

| LetBreak explică (pentru anonim_4396):

Cineva mi-a spus ca atat timp cat miopia este sub -1 mai sunt sperante de a o corecta in 1-2 ani de purtat ochelari permanent... daca nu singura modalitate ar fi o operatie cu laserstraight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru LetBreak):

Stiu.dar nu i adevarat.cel putin cunoasc persoane care li s a spus asa si acum au -3 dupa cativa ani de purtat incontinuu.nu stiu poate tu o sa ai mai mult noroc. oricum este spre binele tau de ai purta. operatia se va face daca ai dioptrie mai mare de -5 din cate stiu.

| LetBreak explică (pentru anonim_4396):

Astazi am fost la control si am pe ambii ochi -0, 5. Mi s-a spus ca va trebui sa port ochelarii numai cand ma uit la tabla, la televizor sau ma joc pe calculator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LetBreak):

Hmm ce doctor aiurea.Probabil ca inca este mica dipotria dar totusi se va mari in timp.O sa i porti permanent cand trece de -1. Deci faci cum crezi ca e mai bine pentru vederea ta.