| Al000 a întrebat:

Stiu ca pentru eliberarea buletinului in regim de urgenta se plateste o taxa. Stie cineva despre ce suma e vorba? Si in cat timp se elibereaza?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se elibereaza carte de identitate (buletin de identitate nu se mai face din 1995) in regim de urgenta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ştii bine!

NU mai există "taxă de urgenţă" deoarece NU se mai întocmesc C.I. în "regim de urgenţă"!

"Conform dispozitiilor art. 13 alin. (7) din O.U.G. nr. 97/2005, termenul de soluionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este pâna la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către seful serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html
Perioada "medie" este de 10-15 zile LUCRĂTOARE :)

Toate cele bune!