| RalucaSahnada a întrebat:

Stomacul poate digera metalul? Cum?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Se poate, dar e foarte putin probabil, deoarece dupa o perioada de timp, continutul va ajunge sa fie eliminat, nu va putea sta in stomac suficient timp incat sa fie digerat, asta ar dura o foarte foarte lunga perioada de timp. Cred ca fiecare dintre noi a inghitit la un moment dat ceva metalic de mici dimensiuni sau din alt material foarte rezistent ( de exemplu zaruri din os ) care sunt apoi evacuate cand iti faci nevoile fara ca acele obiecte inghitite sa fi suferit vreo modificare, au trecut pur si simplu prin tot sistemul digestiv.

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| teodora24 a răspuns:

Acidul si sucul gastric pot digera metalul.

| Alex99_5691 a răspuns:

Da poate. din cauza sucurilor gastrice. Acestea contin acizi si de aceea pot digera(mai devreme sau mai tarziu metalul)

Răspuns utilizator avertizat