| 9eMMy3 a întrebat:

Urmează să cumpăr o casă și am banii cash (am lucrat in afară cu contract și încet, încet am trimis in țară prin diferite persoane care aveau drum spre Ro).
Întrebarea e cum se procedează?
Mă duc cu proprietarul la notar cu banii in rucsac, începem de făcut contract sau ce se face acolo apoi mergem la aceeași bancă amândoi, ne deschidem fiecare cont, eu bag banii cash in contul meu și îi trafer lui in cont, iar după se finalizează actele la notar?
Vă întreb pentru că nu am mai cumpărat niciodată o locuință și mi-e și un pic teamă să nu facă probleme cei de la bancă că aduc atâția bani cash. Nu știu să nu fie probleme cu ANAF-ul sau știu eu ce.
Suma este de aproximativ 60. 000eur, repet au fost câștigați legal în străinătate.
Aștept răspunsurile voastre. Cu etapele de urmat pentru cei care au mai procedat așa. Mulțumesc anticipat

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te duci cu sacul nicarieri, ii depui din timp la banca.

Si da, la suma aia va trebui sa declari pe proprie raspundere proveninta lor, si cel mai probabil sa demostrezi cu documente oficiale. Altfel risti sa iti fie confiscati pana la 70% din bani.

| ioana748 a răspuns:

O sa trebuiască o explicatie pentru proveniența banilor.
Foarte bine daca sunt castigati legal.
Normal era acum sa fie in banca, caci oricum nu poti cumpara casa decat cu transfer bancar.
Cei de la banca sunt obligati sa anunte ANAF ul pentru tranzacții peste 5000 de euro.
Multa bafta,

| Korkodeln a răspuns:

Pasii pe care i-ai enumerat sunt corecti (mai sunt maruntisuri cu intabularea si altele, dar va explica notarul ce mai trebuie facut), singura problema MARE va fi intr-adevar la banca unde o sa trebuiasca sa le explici cu DOCUMENTE de provenienta banilor, de exemplu fluturasi de plata sau similar.

Altminteri te paste confiscarea + consecinte, pentru ca bancile sunt obligate sa raporteze intrarile peste o anumita valoare si 60 de mii de EUR sunt mult peste valoarea aia. Toata cufureala asta cu banii cash e ca sa previna "spalarea banilor" castigati ilegal (prostitutie, trafic de droguri, contrabanda, etc.) si in ochii bancii pana nu ai documente justificative pentru acei bani, sunt tocmai buni de raportat la ANAF care-i poate confisca imediat.

| anonimulll12345 a răspuns:

Este o lege care spune ca la cumparare de imobile nu se poate face cash tranzactie de peste 50.000 lei sau si mai putin.
Deci trebuie sa mergi la banca si sa ii depui intr-un cont preferabil inainte de a ajunge la notar. Iar notarul va spune exact procedura, intreaba la banca daca poti depunde deodata in cont atatia bani