| Jager a întrebat:

Voi ce parere aveti, in tara cu 800-1000 euro lunar, 8-10 ore de lucru in agricultura, sau in Germania cu 1500 euro lunar, traseu 700 km (doar NOAPTEA) din Germania in Austria la o firma de curierat?

Un prieten vrea sa si paraseasca locul de munca unde munceste de 10 ani pentru a-si face casa... dar pentru 500 euro in plus nu cred ca e mare afacere avand in vedere ca chiria costa 250 euro plus banii pe mancare, intretinere... ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Cand mergi la munca in strainatate trebuie sa ai in vedere sacrificile pe care trebuie sa le faci.E adevarat ca sa ai casa trebuie sa muncesti mult si sa mergi din tara dar in acelasi timp trebuie sa te gandesti ca va dura ceva pana sa faci bani necesari petru ca o data cu trecerea anilor casele se scumpesc si noi nu ne mai intoarcem de prin tatile calde...in primul rand o data plecat trebuie sa ti cont ca acolo unde mergi e cv sigur si la nevoie ai la cine sa apelezi sa te ajute sa nu fi ezploatat sau bataie de joc apoi conditile in care stai sa stii daca stai in chirie paltesti chirie si utilitati sau te tin ei intr-o cocioaba pe un deal sau o rulota sa stii ce salar primesti cat poti pune de o parte si cat trebuie sa cheltui si sa calculezi daca tie mai bine acolo ca acasa ca acasa vorba aia mergi la un vecin dupa un pic de sare acolo ....si plus de asta daca ai familie sau iubit iubita trebuie sa fi constient ca ori il/o iei cu tine dupa o luna doua ori adio relatie ca asa se intampla..si eu imi doresc sa imi iau casa si m-am gandit la a pleca in strainatate dar ma gandeac sa plec la sigur cu inca cineva sa imi fie mai usor

5 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

In conditiile acestea acasa este cel mai sfant.
E munca grea dar programul e fix, banii sunt ok in comparatie cu alte sectoare, ar fi pacat sa piarda locul asta.

Isi poate face casa si fara sa plece din tara in conditiile actuale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia 500 euro in plus din Germania se duc in 2 saptamani ca viata nu e ieftina acolo iar 1500 e salariu minim in Germania. Ca sa nu mai zicem de munca deloc usoara... sa conduci noapte de noapte

| Jager explică (pentru suntserios):

Seful lui i-a asigurat 10.000 lei in plus pe an daca ramane la el pentru ca se baza mult pe el si era de incredere. Iar pentru ca lucra de multa vreme la el, i-a asigurat si o casa unde sa stea pana isi face casa el, platind doar utilitatile.
Sotia lui are 2 copii si acesta daca pleaca, seful sau i-a spus ca daca se intoarce cat mai curand, o lasa pe sotia lui sa stea la acea casa, daca nu, nu cred ca ii mai lasa.

| suntserios a răspuns (pentru Jager):

Prea multe avantaje in RO si un salariu de 1000 euro nu e chiar mic pentru Romania... eu nici nu m as gandi sa plec in Germania, sa dau bani pe chirie, pe transport, pe mancare pentru doar 500 euro in plus. Nu are logica, si fara familie si fara copii

| Jager explică (pentru suntserios):

Apropo. iarna il lasa acasa, nu lucreaza deci au 2 luni libere in care iau salariul minim de 1500 lei, făcând nimic.